Kalendár podujatí

Nahrávam Udalosti

V roku 2019 sa uskutoční už trinásty ročník celoslovenského folklórneho festivalu, festivalu ľudovej hudby, spevu a tanca , Trinásto  párnickô  švábkobraňá. Festival potvrdil svoju stúpajúcu kvalitu, čo sa odrazilo na výborných vystúpeniach folklórnych súborov Khamoro z Myjavy, Bystriny z B.Bystrice a hlavne FS Železiar z Košíc. Aj v roku 2018 sa organizátori podujatia v rámci finančných možností pokúsili zabezpečiť kvalitnú účasť. V roku 2017 sa u nás  po prví krát  predstavili folklórne súbory Bystričan z Považskej Bystrice a Kriváň z Turian. Po skončení folklórnej časti všetkým prítomným na počúvanie i do tanca vyhrávala známa skupina Jamaha. V roku 2018 sa nám to konečne vyšlo a na našom podujatí vystúpil víťaz druhého ročníka súťaže Zem spieva Martin Repáň aj s ĽH Repáňovci. Ďalej sa predstavili heligonkári bratia Macekovci, Patrik Kováč, Karin Smolková a v premiére domáci Martin Melicherčík a Katarína Gregušková. Ďalej sa v programe predstavili: Spevádzky súbor Lúčanka z Lietavskej Lúčky, Fsk Studnička z Veličnej, Ľudová hudba Ondreja Chovana, Folklórny súbor Oravan senior z Nižnej, Folklórny súbor Liptov z Ružomberka a samozrejme domáce telesá DFS Sajdáčik a Fsk Párničan. 

Súčasťou kultúrneho podujatia bude aj tradičný remeselný jarmok, farmársky trh, na ktorom budú môcť ľudia ponúknuť  dobrý domáci chlieb a iné pekárske výrobky, domáce výpestky z vlastnej záhrady. Predajcom bude ponúknuté zadarmo miesto pod stánkom a občerstvenie. Neodmysliteľnou súčasťou tohoto podujatia je ochutnávka tradičných slovenských špecialít zo švábky, súťaž v škrobaní švábky, trení švábky, o najdlhšiu šupku, atrakcie pre deti a mnoho ďalšieho.  Ďalšou novinkou je pozvánka pre všetky susedné obce, ktorým ponúkneme vlastný stánok s možnosťou predstaviť sa niečím, čo je pre ňu typické.

Viac na: https://www.svabkobranie.sk/

Zdieľaj túto udalosť

Podujatia

Na Orave sa stále niečo deje. Orava ponúka množstvo podujatí, ktoré súvisia s históriou, remeslami, umením. Každá z obcí ponúka pravidelné kultúrne, športové alebo zábavné podujatia. Zámerom podujatí je ukážka tradícií, ale aj bežného života ľudí v minulosti. Aj vďaka tomu sa dozvedáme, čím je obec po stáročia známa a výnimočná.