Podujatia

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE LESNEJ ŽELEZNIČKY

Keď odfúkne lokomotíva

"Keď odfúkne lokomotíva" je podujatie, ktorým v nedeľu, 13. mája 2018 slávnostne otvoríme hlavnú turistickú sezónu na Oravskej lesnej železnici v Oravskej Lesnej.

Počas podujatia si okrem iného, pripomenieme aj mnoho významných výročí - výročie Oravskej lesnej železnice, Oravského múzea či parnej lokomotívy Gontkulák.

Návštevníci sa môžu tešiť na „ikonu“ Oravskej lesnej železnice, parnú lokomotívu Gontkulák, ktorá bude premávať medzi stanicami Tanečník a Sedlo Beskyd. Všetci si môžu vychutnať atmosféru okolitej prírody a pozrieť si bohatý hudobný program v podaní Funny Fellows a DFS Oravanček. Nebude chýbať tradičný remeselný jarmok, či ochutnávka výborného gulášu.

Podujatie sa uskutoční  v nedeľu, 13. mája 2018 o 12:15 h v stanici Tanečník. Všetkých vás srdečne pozývame!

Cestovný poriadok na mesiac máj: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30, 15:45 a 17:00h*

*Vlak o 17:00 h premáva iba počas víkendov a štátnych sviatkov

KONTAKT:

olz@oravskemuzeum.sk

+421 905 500 646

www.fb.com/orleszel

GORAL NA GORY

30.9. 2017 sa v Starom Smokovci stretnú Gorali
z 3 štátov, 6 goralských regiónov a viac ako 20 goralských obcí

V sobotu 30.9. sa pod záštitou primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokošauskutoční 2. ročník podujatia Goral na gory. Po úspešnom 1. Ročníku je opäť hlavným bodom programu symbolický výstup Goralov- tentokrátzo Starého Smokovca na Hrebienok. Podujatie je pripravené pre Goralov zo všetkých goralských regiónov Slovenska, Českej republiky, Poľska ako aj priaznivcov goralskej kultúry i návštevníkov Tatier.

Symbolickým výstupom si pripomíname historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie z ich pravlasti na rumunsko-ukrajinských hraniciach cez Karpatský oblúk a postupné osídľovanie horských a podhorských oblastí slovensko-poľsko-českého pohraničia.

Podujatie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n. o. z obce Hniezdne. Jej snahou je prostredníctvom tohto podujatia aspoň jedenkrát v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia, ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom mieste.

Zraz účastníkov je na parkovisku pri kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v tesnej blízkosti údolnej stanice lanovky na Hrebienok. Podujatiesa začína o 9.00 hod. Cieľom tohtoročného výstupu je vyhliadkový Szilágyihopavilón – prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904.