Voda

Jedným zo symbolov Oravy je voda. Rovnomenná rieka dlhá 60 km tvorí os celého regiónu a vytvára ďalšie príležitosti na rekreáciu a šport. Orava pôvodne vznikala ako sútok Bielej a Čiernej Oravy pri Ústí nad Oravou (dnes časť Trstenej), v súčasnosti obidva toky vtekajú do Vodnej nádrže Orava a vytekajú z nej ako Orava.
 

 

 

 

 

Oravská priehrada bola vybudovaná na sútoku Bielej a Čiernej Oravy, je dominantou okresného mesta Námestovo. Na brehoch tejto vodnej nádrže sa nachádza viacero rekreačných oblastí s možnosťami rybolovu, kúpania, jachtingu, vodného bicyklovania, člnkovania, surfingu, iných vodných športov a atrakcií.
Viac na: www.namestovo.sk.
 

 

 

 

Inú formu čistej vody v lone prírody reprezentujú Roháčske plesá a neďaleko od nich 23 metrov vysoký Roháčsky vodopád. Odmenou za náročnejšiu vysokohorskú túru je neopakovateľný zážitok.
Viac na: www.zuberec.sk.
 

 

 

 

 

Tok Oravy vyhľadávajú na plavby amatérski aj profesionálni priaznivci raftingu; areál vodných športov na Gäceli je v rámci Slovenska jediným, ktorý využíva výhradne prirodzený vodný tok, možnosť požičania vybavenia.
Viac na: www.kemptilia.sk.
 

 

 

 

 

Pamiatkou na prastaré remeslo pltníkov je plavba tradičnou drevenou plťou po rieke Orave. Štart je v Hornej Lehote, cieľ v Oravskom Podzámku. Bezpečnú romantickú plavbu umocňuje nezabudnuteľný výhľad na Oravský hrad.
Viac na: www.plte-orava.sk.
 

 

 

 

 

Čistá oravská voda napája aj aquapark AquaRelax v Dolnom Kubíne. Návštevníkom je k dispozícii plavecký a relaxačný bazén, tobogany, divoká rieka, hojdací záliv, vodné sprchy a vírivky, výhrevné lavice, bublinkovače, kĺzačky, detský bazén a sauna. Ponuku služieb dopĺňajú fitnescentrum, bufety, reštaurácia a masážno–rehabilitačné centrum. Vonkajší „FunPark“ disponuje bazénom, ihriskami, šliapacími autami pre deti, lanovou dráhou a lezeckou stenou.
Viac na: www.aquakubin.eu.
 

 

 

 

Termálnu vodu využíva Meander Thermal Park Oravice, ktorý hosťom ponúka pobyt v športovom bazéne, vodnom svete, relaxačnom bazéne, whirlpoole a detskom bazéne.
 

 

 

 

 

 

Na Orava je zdokumentovaných 43 zdrojov minerálnych vôd. V minulosti existovali kúpele v Oravskej Polhore, ktoré využívali unikátny prameň jódobrómovej minerálnej vody. V súčasnosti Orava žiadne kúpele nemá. Početné zdroje kvalitnej pitnej vody lemujú takmer všetky turistické trasy a sú vyhľadávaným zdrojom osvieženia.