Využite novú aplikáciu, ktorá vás bude sprevádzať najkrajšími atraktivitami v destinácii Žilinský kraj.

Top 9 na Orave

Objavte to najlepšie z Oravy. Predstavujeme vám top 9 atrakcií, ktoré robia región Orava jedinečný a zaujímavý.

Oravský hrad

Oravský hrad, majestátne dominanta regiónu Orava, ktorá patrí medzi národné kultúrne pamiatky. Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza z druhej polovice 13. storočia. Počas svojej existencie nebol nikdy dobytý a až do dnešných čias sa zachoval vo veľmi dobrom stave. Hrad je v súčasnosti sídlom Oravského múzea. Ročne ho navštívi takmer 200 000 turistov, ktorí si môžu pozrieť expozície rozdelené na historickú, etnografickú a prírodovednú časť. Hrad je vďačným objektom aj pre filmárov už takmer 100 rokov. Natočených tu bolo niekoľko rozprávok, dobrodružný seriál, ba aj horor.

Chcem sa dozvedieť viac: www.oravskemuzeum.sk
Oblasť: Oravský Podzámok

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny sa nachádza pod Západnými Tatrami, na poľane Brestová, v tesnej blízkosti Brestovskej jaskyne. Na ploche 8 hektárov je postavených 54 objektov ľudovej architektúry presunutých z oravských dedín. Domčeky, ktoré dokumentujú život oravského ľudu – poľnohospodárov, remeselníkov a pastierov. Areál je rozčlenený na 5 častí: Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Celým areálom preteká jedinečný horský potok Studená. V areáli nechýbajú technické a sakrálne pamiatky, konajú sa tu pravidelné tematické podujatia, jarmoky a folklórne vystúpenia.

Chcem sa dozvedieť viac: www.oravskemuzeum.sk
Oblasť: Zuberec

Oravská lesná železnica

Zrekonštruovaná úzkorozchodná železničná trať v dĺžke 3,5 km vedie medzi stanicami Tanečník a sedlom Beskyd. Je pozostatkom oravského úseku bývalej Kysucko – oravskej lesnej železnice, ktorou bolo v rokoch 1918–1971 zvážané drevo. Železnica bola zrekonštruovaná podľa projektu Oravského múzea a spustená do prevádzky r. 2008.

Chcem sa dozvedieť viac: www.oravskemuzeum.sk
Oblasť: Oravská Lesná

Bikeparky a letné atrakcie pre deti aj dospelých

V lete sa zjazdovka lyžiarskeho strediska zmení na BIKE PARK so zjazdovými traťami. Užite si adrenalínovú jazdu na horských bicykloch, trojkolkách či terénnych kolobežkách. Využiť môžete detské ihrisko a atrakcie pre deti aj dospelých.
Ak si chcete vychutnať krásy oravskej prírody zo sedla bicykla, sú v lyžiarskych strediskách k dispozícii požičovne bicyklov a na výber cyklistické horské trasy rôznych obtiažností.

Chcem sa dozvedieť viac:
www.kubinska.sk
www.rohacespalena.sk
www.leto.skizabava.sk
Oblasť: Dolný Kubín, Zuberec, Hruštín

Slanický ostrov umenia na Oravskej priehrade

Slanický ostrov umenia ako stála expozícia tradičného ľudového umenia je umiestnená uprostred Oravskej priehrady. Svojou jedinečnosťou patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne pamiatky Oravy. Dominantou ostrova je Kostol Povýšenia sv. Kríža a hrobka. V interiéri kostola je nainštalovaná expozícia – „Tradičná ľudová plastika a maľba“ a v exteriéry sa nachádza lapidárium kamennej plastiky „Oravská kamenárska tvorba“ z 18. a 19. storočia. V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených dedín a priebeh budovania Oravskej priehrady. Ostrov je prístupný prostredníctvom vyhliadkových lodí.

Chcem sa dozvedieť viac: www.oravskagaleria.sk
Oblasť: Oravská Priehrada

Oravská galéria v Dolnom Kubíne

Oravská galéria bola založená roku 1965. Sídli v Dolnom Kubíne na Hviezdoslavovom námestí v Župnom dome zo 17. storočia, ktorý slúži ako jej administratívne a výstavné centrum. Zbierkovým fondom v počte viac ako 8 300 ks umeleckých diel patrí medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku.

Chcem sa dozvedieť viac: www.oravskagaleria.sk
Oblasť: Dolný Kubín

Brestovská jaskyňa

Brestovská jaskyňa sa nachádza v Západných Tatrách, v tesnej blízkosti Múzea oravskej dediny na Brestovej v Zuberci. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jedinečnosť jaskyne je v tom, že vo vnútri sa nenachádza žiadne svetlo. Návštevníci pri vstupe dostanú prilbu a čelovú lampu, ktorou si následne svietia. Aj napriek tomu, že jaskyňa je ešte mladá na výzdobu, očarí každého návštevníka.

Chcem sa dozvedieť viac: www.ssj.sk
Oblasť: Zuberec

Roháče

Roháče sú považované za najkrajšiu časť Západných Tatier. V Roháčoch sú ideálne podmienky na vysokohorskú turistiku. Je možné podnikať jednoduché prechádzky dolinami ale aj náročné hrebeňové túry v najkrajšej časti Tatier. Základné východiskové body túr sú chata Zverovka alebo Oravice. Obľúbenou trasou v Roháčoch je aj chodník vedúci okolo Roháčskych plies a k Roháčskemu vodopádu.

Drevený artikulárny kostolík

Drevený artikulárny evanjelický kostol v Leštinách bol postavený v rokoch 1688–1689, do dnešných dni sa zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí. Jeho architektúry, zrubovej konštrukcie ani vnútornej výzdoby mobiliaru sa nedotkli takmer žiadne novodobé rušivé stavebne zásahy a úpravy. Vzácnej historickej pamiatke sa roku 2008 dostalo celosvetového uznania v podobe zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Oblasť: Leštiny

Prečo Orava

Región jedinečný nádhernou prírodou, známy zaujímavou históriou, výnimočný pestrou kultúrou a populárny výbornou gastronómiou. Krásne prírodné zákutia, ako stvorené pre horskú turistiku, cyklistiku aj vodné športy. Vyhliadkové plavby loďou, tradičný splav plťou, ponuka dvoch aquaparkov. Zima stvorená nielen pre zjazdové a bežecké lyžovanie, ale aj skialpinizmus a freeride. K tomu všetkému ukážky kultúrneho dedičstva, folklóru, remesiel, tradícií a ochutnávka tradičnej kuchyne.